Spalvinė fasadų koncepcija

 

Spalvinis fasadų apipavidalinimas suteikia pastatui individualumo. Renkantis spalvą, būtina atsižvelgti į tam tikrus dalykus. Vienaip spalviškai apipavidalinamas interjeras, kitaip – fasadas, šiuo atveju nepakanka vien išlavinto individualaus skonio. Spalvos teikiamas efektas daugiausia priklauso nuo aplinkos. Spalva, graži pati savaime, veikiant nepalankiam kontrastui, gali prarasti visą savo žavesį. Todėl pravartu vertinti spalvų emocinio poveikio visumą. Pavyzdžiui, kur stovi namas? Apsuptas žalumos? Tarp kitų gatvės namų? Bendra taisyklė renkantis sodrias spalvas: apipavidalinant fasadus pirmenybę verta teikti spalvoms, turinčioms pilkos spalvos atspalvį, o ne švarioms, ryškioms spalvoms. Juk fasadai dažomi ilgesniam laikui, jie yra veikiami teršalų ir blogo oro.

Vienspalvė danga

Viską dažote viena spalva, derančia prie aplinkos. Tvora ir garažo vartai tos pačios spalvos. Suprantama, jei tvora medinė, išlaikoma natūrali jos spalva.

Vieno atspalvio derinys

Pasirinkę vieną iš pagrindinių spalvų, šviesų atspalvį derinkite su tamsiu. Paskiri konstrukciniai elementai (turėklai, atramos, langų rėmai ir pan.), nudažyti tamsesniu atspalviu, išsiskirs fasado fone. Pavyzdžiui, švelni smėlinė spalva – kaip pagrindinis fasado atspalvis – ir tamsiai rudi akcentai. Arba: vanilės ir sodrios saulės geltonumo, švelni šviesiai žalia ir tamsiai žalia.

Spalviniai akcentai

Spalviniai akcentai gali turėti poveikį architektūriniams sprendimams. Kitos nei fasadas spalvos architektūros detalė išsiskirs labiau negu to paties atspalvio elementas. Svarbu neperlenkti lazdos! Išryškintas erkeris, sienos plokštės arba įėjimo zonos daro fasadą išraiškingesnį, suteikia charakterį. Spalva rekomenduojama išskirti ir šiuos pastato elementus: turėklus, atramas ir langų rėmus. Architektų patarimas – spalva galite atskirti skirtingus pastato elementus ir susieti panašius. Taigi, derinkite cokolio, kolonų ir atramų atspalvį ir pabrėžkite sienų paviršius, iškyšas, erkerius bei ornamentų elementus.

Su tokiu deriniu neprašausite pro šalį

Jei nesate tikras dėl pasirinktos pagrindinio paviršiaus spalvos, rinkitės neutralų atspalvį. Tai gali būti balta, šviesiai pilka, kreminė arba smėlinė spalvos. Tokias spalvas drąsiai galima derinti su sodriais spalviniais akcentais. Balti fasadai, gerai parinkus spalvinius akcentus, įgauna išraiškingumo. Prie baltos spalvos dera praktiškai visos spalvos.

Fasado ir cokolio spalvų derinys

Renkantis cokolio spalvą svarbūs du aspektai: funkcija ir išvaizda. Pirma, cokolis – tai pamatas, antra, jis veikiamas teršalų. Būtent dėl to cokolį pravartu dažyti tamsesne spalva negu fasadas. Vizualiai tai cokoliui suteikia didesnę laikomąją galią. Spalvų derinys gali būti santūrus, pavyzdžiui, šviesiai žalia su pilka, išraiškingas, pvz., plytų raudonumo su antracito arba to paties atspalvio, pvz., šviesiai pilka ir antracito.