Ką verta žinoti apie sienų dažus?

Tinkami dažai

Patalpose dažniausiai naudojami dispersiniai dažai. Čia pateikiama svarbiausia informacija apie dažų sudedamąsias medžiagas ir savybes, nurodoma, kaip dengti.

Dispersiniai dažai

Dispersiniai dažai yra klampiai skysti, rišiklis – sintetinė medžiaga. Tai populiariausi vidaus sienų dažai, geros sukibties, todėl tinka daugeliui pagrindų, lengvai dengiami, tausoja sveikatą ir aplinką. Kiti, taip pat dažnai patalpoms dažyti naudojami dažai, yra lateksiniai. Jie taip pat priklauso dispersinių dažų kategorijai, nes jų rišiklis – taip pat sintetinė medžiaga. Nors dėl jiems būdingų savybių tokie dažnai priskiriami atskirai grupei. Lateksiniams dažams būdingas didelis atsparumas valymui, dėl to jie ypač tinka didelių apkrovų veikiamiems paviršiams. Dispersinių dažų sandara visada tokia pati. Dažus sudaro 4 pagrindinės sudedamosios medžiagos.

 

 

Sudedamosios dalys ir jų funkcijos

Dažų sudedamosios dalys: rišiklis, tirpiklis, skiediklis, užpildai, dažiklis ir priedai. Kiekviena sudedamoji dalis pasižymi skirtingomis savybėmis, būtinomis dengimo medžiagai, dažų savybes lemia tik jų kiekis. Rišiklis garantuoja sukibtį su pagrindu, paskirų sudedamųjų dalių surišimą, savybes, pvz., atsparumą valymui, blizgesio laipsnį, dažymo komfortą. Tirpiklis ar (ir) skiediklis garantuoja rišiklio (pvz., vandens) tirpinimą arba skiedimą, dažų spalvinimą ir dengiamumą. Užpildai garantuoja sluoksnio storį, faktūrą, blizgesį. Pigmentai garantuoja dažų spalvinimą ir dengiamumą. Priedai teikia įvairių savybių, pvz., dengimo paprastumo, blizgesio, sklidumo, valkšnumo, sukibties, kietumo, džiūvimo pagerinimo garantiją.

 

 

Patarimas, kaip dengti

Prieš pradėdami dengti, nepamirškite patikrinti ir paruošti pagrindo. Pagrindas turi būti švarus, sausas ir išlaikantis apkrovą. Stiprią įgertį turinčius arba birius pagrindus prieš dažant reikia nugruntuoti tinkamu giluminiu gruntu. Naudokite kokybiškus įrankius. Rekomenduojami nailoniniai arba poliamidiniai voleliai: jie puikiai įgeria dažus ir tolygiai paskirsto juos ant dažomo paviršiaus. Grotelės ir teleskopiniai ilgintuvai dar labiau palengvins jums darbą. Pirmiausia nudažykite lubas, paskui sienas. Dažykite nuo vieno kampo iki kito, visada užgriebdami už dar drėgno ploto – taip išvengsite paviršiaus dryžuotumo ir dėmėtumo. Paviršius dažykite vienu mostu, nepertraukiamai, be ilgų pertraukų.

 

 

Patarimas, kaip išsirinkti produktą

Suprantama, dažų pasirinktį lemia norimos savybės. Beje, pagalvokite ir apie tai, kad pasirinkę aukštos kokybės produktus patirsite daugiau džiaugsmo: ir dengdami, ir pamatę rezultatą.

Dar vienas patarimas

„Alpinos“ komanda paruošė jums praktinius patarimus, kaip dažyti sienas.