Dažų likučiai: atliekų tvarkymas ir laikymas

Ką daryti su dažų likučiais?

Ilgainiui sienų dažų likučių susikaupia vis daugiau. Jie laikomi rūsiuose, garažuose arba kitose patalpose ir užima vietos. Parengėme keletą patarimų, kaip teisingai tvarkyti tokių medžiagų likučius ir juos laikyti.

Atliekų tvarkymas

Dažai, kurių atliekas norite tvarkyti, skirstomi pagal tai, ar: 

Sudžiūvę medžiagos likučiai

Juos galima išmesti kaip įprastas buitines arba statybines atliekas.

Skysti, nesudžiūvę medžiagos likučiai

Juos galima išvežti į atliekų surinkimo vietą arba mobilųjį pavojingų medžiagų surinkimo punktą. Jei to padaryti neįmanoma, nuimkite pakuotės dangtį ir palikite džiūti atokiai nuo mažų vaikų. Į produktą įmaišius šiek tiek gipso ar cemento, džius greičiau.

 

 

Praktiški patarimai, kaip laikyti

Dažų likučius visada reikia laikyti vėsiai, bet ne šaltyje, sandariai uždarytus. Likę dažai gali būti laikomi gamintojo pakuotėje. Jeigu iš kitų informacijos šaltinių sužinojote, kad dažų likučius galima perpilti į mažesnius, sandarius indus, atminkite, kad visada iš medžiagos likučių turi būti nesunku atpažinti pirminį produktą. Saugoti nuo vaikų. Užrašai ant pakuotės padės tik iš dalies, nes maži vaikai nemoka skaityti, bet gerai prisimena gardžios uogienės stiklainį.

Laikymo ir tinkamumo naudoti trukmė

Galima dažų laikymo trukmė (vėsiai, ne šaltyje) priklauso nuo to, ar pakuotė nepraimta, ar praimta.

Nepraimta pakuotė

Medžiagos laikymo trukmė, jei pakuotė nebuvo praimta, dažniausiai – 24 mėn.

Praimta pakuotė

Praimtos pakuotės medžiaga ima daug greičiau biologiškai skilti. Tai, visų pirma, pasakytina apie skardines, iš kurių paimta nemažai medžiagos, taip pat apie medžiagas, kurios buvo atskiestos, ir apie senais voleliais bei teptukais dengtas medžiagas. Deja, neįmanoma numatyti, kaip sparčiai vyks skilimo procesas, nes jis labiausiai priklauso nuo mikroorganizmų koncentracijos ir nuo laikymo sąlygų. Laikant nepalankiomis sąlygomis, dažų skilimo procesas gali prasidėti jau po kelių savaičių, o laikant vėsioje patalpoje ir esant nedideliam mikroorganizmų kiekiui, dažai praimtose pakuotėse be nuostolių gali būti laikomi iki pusmečio ar net ilgiau.

Dažų laikymo trukmei pasibaigus, kad jie nebetinkami naudoti, suprasite ir iš nemalonaus kvapo. Tokiais atvejais dažus reikia sutvarkyti kaip atliekas.